78159

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 6. 4. 2010
Re: Porušování včelíhovosku Re: 435x450

"Vosk za moc nestojí a není to vina zpracovatelů. Málo se ví, že přidá li se nějaké množství parafinu dají se mezistěny daleko lépe vyrábět. Občas tam někdo parafín šoupnul, protože se k němu zadarmo dostal a ne jenom k parafínu. No a tyto cizorodé látky ve vosku stále rotují. Dále je v něm dost chemie včetně DDT z 50 let/Ing Kamler na nějaké přednášce/."
Já si myslím, že vosk se spíše porušoval za socíku než nyní. Například v té době se mně jeden začínající včelař ptal, jestli na výrobu mezistěn do svých včelstev by nemohl použít vosk, co se používal v nedaleké slévárně na odlévání metodou ztraceného vosku. tehdy jsme mu to vymluvil. Kdoví, kolik "včelařů" tehdy využilo známosti s nějaký slévárníkem a nechali si zadarmo za cigára nebo protislužbu naplnit tašku tím voskem, mixem včelího a jiných vosků, aby ho vyměnili za mezistěny....
Co se týká pozůstatků DDT z 50 let, podle mně je to mýtus. Vosk se sice recykluje, ale velká část vosku každoročně z toho cyklu vypadává, buď jako zbytky ve voští nebo požerek zavíječů nebo jako vosk pro jiné účely. Každoročně se tak stará rezidua ve vosku ředí, za mnoho let je to zředění obrovské. Může být zachytitelné dnešními analytickými metodami, ale nic víc. Ovšem DDT u nás bylo v prodeji tak do 70 let, příbuzné insekticidy na bázi chlórovaných uhlovodíků ( třeba Dymogan, Lindan atd ) snad ještě v 90 letech, pokud někdo chtěl dávku plástů chránit tady tím před zavíječi a následně kontaminované plásty mu zahubily včely a on je potom vytavil a vosk prodal, dostal do oběhu včelího vosku toho insekticidu velkou dávku, která se ředila jen pomalu.....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43050


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
(193.179.175.210) --- 6. 4. 2010
Re: Porušování včelíhovosku Re: 435x450

Tady snad ani nejde o zbytky léčiv. Jde o různá porušovadla, včetně technologije zpracování. Bude skutečně pro malé včelaře rozumnější včelařit na divočině, než se s někým dohadovat co lze a co nelze, zvláště s nekritckými, arogantnímí egocentristy a tady si jen sem tam něco přečíst a usmívat se do vousů.

papa P.J.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43051


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu